Czosnek niedźwiedzi właściwości czyli naturalny probiotyk

czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi, nazywany również cebulą czarownic, był bardzo popularny w średniowieczu, z czasem o nim zapomniano. Na szczęście, w ostatnich latach w paru krajach przypomniano sobie o nim.

Posiada on mnóstwo zdrowych substancji a także jest prawdziwym zbawieniem dla zdrowia ludzkiego organizmu. Warto więc skorzystać z jego wspaniałych właściwości. Przyprawa ta rośnie dziko w Europie Środkowej i Azji. W Polsce jest połowicznie pod ochroną, więc warto nabyć go w doniczce a następnie zasadzić w ogrodzie. Zwłaszcza, że są doniesienia o sytuacjach zatrucia, gdyż pomylono go z podobnymi liśćmi konwalii bądź krokusa jesiennego. Substancje trujące konwalii nie są aż tak niebezpieczne dla człowieka, o tyle te zawarte w krokusie mogą być powodem śmierci.

Czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi a zdrowie

Jest on właściwie lekiem uniwersalnym i warto by znalazł się w każdej diecie. W średniowieczu używano go jedynie w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego a także stanów zapalnych skóry. Jednak odkryty dostrzeżono,że ma o wiele szersze zastosowanie. Czosnek niedźwiedzi zawiera adenozynę, dzięki której redukuje ryzyko powstania zakrzepów przez rozrzedzenie krwi. Rozszerza naczynia, przez co ma działanie obniżające ciśnienie krwi. Zawiera witaminy A, C, E jak również selen i żelazo. Dzięki temu jest pomocny w leczeniu niedoborów żelaza oraz anemii. Zmniejsza poziom cholesterolu oraz trójglicerydów i rozpuszcza już istniejące złogi, przez co przedziwdziała miażdżycy, zawałowi, udarowi.

W swoim składzie zawiera organiczne związki siarki, które chronią przed działaniem wolnych rodników oraz nasilają układ immunologiczny, co jest istotne w walce z nowotworami. Ma działanie podobne do antybiotyku, zwalcza bakterie, grzyby oraz pasożyty, ale nie zakłóca równowagi naturalnej flory bakteryjnej.Wspomaga produkcję a także wydzielanie żółci oraz pracę jelit.Zawarte w tym czosnku związki siarki wiążą metale ciężkie i zwiększają wydalanie ich z organizmu. Poza tym ułatwiają neutralizowanie wielu toksycznych związków.Siarka wchodzi w skład tkanki łącznej, kolagenu oraz keratyny, a to oznacza, że czosnek niedźwiedzi wpływa na rozwój, regenerację i funkcjonowanie stawów, włosów, paznokci i skóry.

Czosnek niedźwiedzi a dieta

Zmniejsza zawartość tłuszczu w organizmie oraz działa odtruwająco. Bardzo często zaleca się wiosenne kuracje oczyszczające stosowanee na bazie tej przyprawy.

Czosnek niedźwiedzi właściwości

Czosnek niedźwiedzi a kuchnia

Można wykorzystać go do przygotowywania zup, sosów, pesto bądź jako dodatek do sałatek albo przeróżnych past na bazie twarożku. Doskonałym pomysłem jest również przygotowanie aromatycznej oliwy bądź nalewki z tej przyprawy. W momencie gdy ważna jest dla nas odpowiednia dieta, zdrowie a także uroda powinniśmy systematycznie korzystać z dobrodziejstw tej rośliny.